تولد
پرویز پرستویی

بازیگران مشهور در نقش روحانیت

کد مطلب : 65631زمان مطالعه : 9 دقیقه
بازیگران بسیاری تجربه نقش آفرینی در قالب یک روحانی را در دوران کاری خود داشته اند از پرویز پرستویی تا رضا گلزار و اکبر عبدی و ... که در ادامه خواهید دید.

گریم بازیگران در نقش روحانی

بازیگری یعنی قرار گرفتن در نقش های مختلفی که با واقعیت درونی انسانها تفاوت دارد. حضور در مشاغل مختلف با گریم های خاص یکی از جذابیت های اصلی حرفه بازیگری است که اغلب هنرمندان تجربه های متفاوتی در کارنامه هنری خود دارند.

نقش آفرینی در شخصیت یک روحانی همواره برای بازیگران و مخاطبان سینما و تلویزیون جذاب بوده است به طوری که بسیاری از هنرمندان کشورمان حداقل یک بار با لباس یک روحانی به هنرمندی پرداخته اند.

در ادامه این بخش از نمناک مروری داریم بر نقش آفرینی برخی از بازیگران مشهور سینما و تلویزیون که در نقش روحانیت ظاهر شده اند.

جعفر دهقان در فیلم شیخ شریف

جعفر دهقان یکی دیگر از هنرمندانی است که در کارنامه او نقشی با لباس روحانیت وجود دارد. این بازیگر که متولد 21 فروردین 1339 است در فیلم شیخ شریف به کارگردانی اسماعیل فلاح پور ایفاگر نقش «محمدحسن شریف قنوتی» و مبارزات و ایثارگری های او در زمان فتح خرمشهر بود.

جعفر دهقان

پژمان بازغی در فیلم روز ملاقات

پژمان بازغی متولد 19 مرداد 1353 از بازیگران مطرح سینما وتلویزیون است. این بازیگر در فیلم روز ملاقات ساخته مهرداد غفارزاده، ایفاگر نقش یک روحانی به نام رحمت است که برای آزادی نوجوانی از کانون اصلاح و تربیت تلاش می کند.

پژمان بازغی

پرویز پرستویی در فیلم مارمولک

فیلم مارمولک ساخته کمال تبریزی را می توان از مشهورترین نقش های پرویز پرستویی محسوب کرد. این بازیگر در فیلم مارمولک شخصیت رضا یک زندانی فراری را بازی می کند که برای نجات خود لباس یک روحانی را ربوده و موفق به فرار می شود اما او را به اشتباه امام جماعت به مسجد می برند. رضا در این فیلم با شیوه های خود به هددایت مردم می پردازد و...

پرویز پرستویی

محمدرضا فروتن در فیلم طبقه حساس

محمدرضا فروتن بازیگر کشورمان متولد 7 دی 1347 در تهران است. با مروری در کارنامه هنری این بازیگر می توان نقش یک روحانی در فیلم طبقه حساس به کارگردانی کمال تبریزی را مشاهده کرد که در سال 1392 اکران شد.

محمدرضا فروتن

امیرحسین صدیق در سریال زیرلب بشمار

امیرحسین صدیق بازیگر سینما و تلویزیون متولد 8 آبان 1351 است. او در سریال زیر لب بشمار به کارگردانی بهمن شهروان، ایفاگر نقش یک روحانی (حاج آقا حائری)می باشد. امیرحسین صدیق در این سریال مربی پرورشی مدرسه است که به شاگردان برای برگزاری برنامه دهه فجر کمک می کند.

امیرحسین صدیق

امیرحسین صدیق در لباس روحانی / عکس از فهیمه وطن خواه

مهدی فقیه در فیلم اخلاقتو خوب کن

مهدی فقیه از بازیگران پیشکسوت کشورمان است که 5 آذر 1324 متولد شد. این هنرمند که در آثار مختلف سینما و تلویزیون نقش آفرینی کرده است در فیلم اخلاقتو خوب کن به کارگردانی سیدمسعوداطیابی ایفاگر نقش یک روحانی بود.

مهدی فقیه

داریوش کاردان در سریال سقوط یک فرشته

داریوش کاردان متولد 1335 در شهر ابهر مجری، گوینده، دوبلور، کارگردان، بازیگر و طنزپرداز کشورمان است. این هنرمند در سریال سقوط یک فرشته به کارگردانی حمید و بهرام بهرامیان، نقش یک روحانی را ایفا نمود که در رمضان 1390 به روی آنتن شبکه یک رفت.

داریوش کاردان

عبدالرضا اکبری در سریال فرزند صبح

عبدالرضا اکبری بازیگر سینما و تلویزیون، متولد 14 فروردین 1332 در کرمان است که گریم های مختلفی را در فیلم و سریال های بسیار تجربه کرده است. یکی از نقش های متفاوت این هنرمند بازی در نقش میانسالی امام خمینی(ره) در فیلم فرزند صبح ساخته بهروز افخمی است.

عبدالرضا اکبری

پارسا پیروزفر در فیلم فصل چیدن گردوها

پارسا پیروزفر بازیگر کشورمان متولد 22 شهریور 1351 است و در بیست سالگی وارد عرصه بازیگر شد. این بازیگر آرام و بی حاشیه در فیلم فصل چیدن گردوها به کارگردانی ایرج امام ایفاگر نقش روحانی به نام لطیف کاشانی بود که برای تصفیه نفس و دوره کردن درس هایش زندگی در کنار مرقد یکی از عارفان را انتخاب کرده بود.

پارسا پیروزفر

بهروز شعیبی در فیلم طلا و مس

بهروز شعیبی بازیگر و کارگردان کشورمان با فیلم طلا و مس به شهرت رسید. این هنرمند که متولد 25 شهریور 1359 است در فیلم طلا و مس به کارگردانی همایون اسعدیان برای اولین بار توانست تجربه پوشیدن لباس روحانیت را داشته باشد. بهروز شعیبی در این فیلن ایفاگر نقش سید رضا طلبه جوانی بود که به همراه خانواده اش به تهران مهاجرت کرد تا در کلاسهای یکی از اساتید اخلاق شرکت کند اما ابتلای همسرش به یک بیماری زندگی او را با مشکلات خاصی مواجه کرد.

بهروز شعیبی

رضا بنفشه خواه در فیلم برگ های پاییزی

رضا بنفشه خواه یکی دیگر از هنرمندان پیشکسوت کشورمان است که تجربه پوشیدن لباس روحانیت را دارد. او که متولد چهاردهم بهمن ماه سال 1322 است در فیلم برگ های پاییزی ساخته مهدی رمضانی ایفاگر نقش یک روحانی است که به همراه متولیان معتمد محل مراسم عزاداری امام حسین(ع) را برگزار می کنند.

رضا بنفشه خواه

حسین محجوب در نقش شهید مدرس در سریال عمارت فرنگی

حسین محجوب بازیگر پیشکسوت کشورمان متولد 10 مرداد 1327 است. این بازیگر در سریال عمارت فرنگی به کارگردانی محمدرضا ورزی نقش سیدحسن مدرس را ایفا می کرد که اتفاقات دوران سلطنت رضاشاه را از سال 1296 تا 1320 را به تصویر می کشید.

حسین محجوب

هدایت هاشمی در فیلم لطفا مزاحم نشوید

هدایت هاشمی هفدهم اسفند ماه سال 1353 متولد شد. این بازیگر در کارنامه هنری خود تجربه ایفای نقش روحانی را دارد. او در فیلم لطفا مزاحم نشوید به کارگردانی محسن عبدالوهاب شخصیت یک آخوند شهرستانی را بازی می کرد که در تهران دفتر عقد و ازدواج دارد.

هدایت هاشمی

مهران رجبی در فیلم پارادایس

مهران رجبی یکی دیگر از بازیگران کشورمان است که نقش یک روحانی را ایفا نموده است. این بازیگر سینما و تلویزیون 12 دی 1340 متولد شد و در فیلم و سریال های بسیاری نقش آفرینی کرده است. مهران رجبی در فیلم پارادایس به کارگردانی علی عطشانی نقش یک روحانی به نام حاج آقا فراستی را ایفا نمود که در سفر دو طلبه جوان به آلمان آنها را همراهی می کرد.

جواد عزتی و مهران رجبی

فرهاد آییش و هومن برق نورد در سریال پرده نشین

فرهاد آئیش و هومن برق نورد از دیگر هنرمندان مطرح کشورمان هستند که هر دو در سریال پرده نشین ها نقش روحانی را ایفا نمودند. فرهاد آئیش بازیگر نقش حاج آقا عبدالحسین شهیدی و هومن برق نورد در نقش حاج آقا رحیم مهدوی، تجربه متفاوتی را در کارنامه هنری خود رقم زدند.

فرهاد آئیش و هومن برق نورد

حامد بهداد در فیلم کیمیا و خاک

حامد بهداد با فیلم کیمیا و خاک به کارگردانی عباس رافعی، نقش متفاوتی را در دوران فعالیت بازیگری خود ایفا نمود. این بازیگر که متولد 26 آبان 1352 است در این فیلم شخصیت یک روحانی در سالهای 1357 را بازی می کرد.

حامد بهداد

مهدی پاکدل در فیلم آزادراه

مهدی پاکدل 10 تیر 1359 متولد شد. این بازیگر علاوه بر تجربه نقشهای متفاوت، شخصیت یک روحانی جوان در فیلم آزادراه ساخته عباس رافعی را ایفا نموده است. او در این فیلم نقش طلبه ای جوان به نام سلمان بروجردی را ایفا می کند که سی در حل مشکلات جوانان هم سن و سال خود دارد.

مهدی پاکدل

برزو ارجمند در سریال معراجی ها

برزو ارجمند هنرمند دیگر کشورمان است که در سریال معراجی ها به کارگردانی مسعود ده نمکی نقش یک روحانی را ایفا نمود. این بازیگر متولد 7 فروردین 1354 و پسر انوشیروان ارجمند است.

برزو ارجمند

فخرالدین صدیق شریف در فیلم اخراجی ها

فخرالدین صدیق شریف در فیلم اخراجیها به کارگردانی مسعود ده نمکی یکی از نقشهای متفاوت خود را ایفا کرد. او در این فیلم با بازی در نقش روحانی محل، سعی در هدایت چند جوان خلافکار ی را داشت که هرکدام با یا هدفی خاص به جبهه رفته بودند.

این بازیگر متولد 21 مرداد 1334 در تهران است و علاوه بر فعالیت هنری، مترجم نیز می باشد.

فخرالدین صدیق

حسام نواب صفوی در سریال سالهای مشروطه

حسام نواب صفوی یکی دیگر از هنرمندان کشورمان است که در سریال سالهای مشروطه به کارگردانی محمدرضا ورزی، نقش سیدجمالدین اسدآبادی(روحانی) را بر عهده داشت.

این بازیگر 22 شهریور 1353 متولد شد و با فیلم اعتراض در سال 1378 مقابل دوربین سینما قرار گرفت.

بازیگران در نقش روحانی

علی دهکردی در سریال آخرین گناه

علی‌ اسماعیل‌پور دهکردی بازیگر سینما و تلویزیون 17 آبان 1344 متولد شد و برای اولین بار در سال 1370 بازی در سینما را با فیلم از کرخه تا راین تجربه کرد. این هنرمند در سریال آخرین گناه به کارگردانی حسین سهیلی زاده، نقش یک روحانی را ایفا می کرد.

 علی دهکردی

اکبرعبدی در فیلم رسوایی

اکبر عبدی مرد هزار چهره سینمای ایران است که در کارنامه هنری او می توان نقش ها و گریم های منحصر به فردی را مشاهده کرد. این بازیگر که متولد 4 شهریور 1339 است در فیلم رسوایی به کارگردانی مسعودده نمکی، ایفاگر نقش روحانی، معتمد محل را بازی کرد.

اکبرعبدی

محسن تنابنده در سریال شاهگوش

محسن تنابنده بازیگر و کارگردان کشورمان متولد 26 فروردین 1354 است. این هنرمند با نقش آفرینی در سریال شاه گوش به کارگردانی داوود میرباقری، توانایی خود در ایفای نقشهای متفاوت را به خوبی نشان داد. محسن تنابنده در یکی از قسمتهای این مجموعه، نقش روحانی را با گریمی خاص ایفا نمود.

محسن تنابنده

قاسم زارع در نقش میرزا رضای کرمانی در سریال سال های مشروطه

یکی دیگر از بازیگران سریال سالهای مشروطه به کارگردانی محمدرضا ورزی که نقش روحانی را بازی کرد قاسم زارع بود.

این بازیگر که متولد 1 فروردین 1336 است در سریال سالهای مشروطه، نقش میرزا رضای کرمانی قاتل ناصرالدین شاه را ایفا کرد.

قاسم زارع

جواد عزتی در سریال دودکش

جواد عزتی بازیگر موفق کشورمان تجربه بسیاری در نقش آفرینی با لباس روحانیت دارد. این بازیگر متولد 20 دی 1360 در فیلم های طلا و مس، پارادیس و سریال دودکش در نقش روحانی به هنرمندی پرداخته است.

 جواد عزتی

یوسف صیادی در فیلم زن ها کم نمی یارن

یوسف صیادی بازیگری که اغلب با نقش های طنز شناخته می شود در فیلم زن ها کم نمیارن به کارگردانی خودش، نقش روحانی را بر عهده داشت.

این بازیگر متولد 5 اسفند 1348 است و بیش از سی سال سابقه حضور در عرصه بازیگری دارد.

یوسف صیادی

بهادر زمانی در تنهایی لیلا

بهادر زمانی بازیگر جوان کشورمان متولد 18 آذر 1363 است. او در سریال تنهایی لیلا به کارگردانی محمدحسین لطیفی، ایفاگر نقش رضا، روحانی محل را بر عهده داشت.

بهادر زمانی

دانیال حکیمی در سریال روز رفتن

دانیال حکیمی از بازیگران مطرح سینما و تلویزیون، 31 فروردین 1342 متولد شد و از سال 1366 وارد عرصه هنر شد. این هنرمند در سریال روز رفتن به کارگردانی جواد افشار و محمدرضا اعلامی، نقش یک روحانی جوان به نام رحیم را بازی می کرد که در ماه یکبار به غسل دادن اموات می پرداخت اما در یکی از روزها با اتفاق عجیبی مواجه شد...

دانیال حکیمی

رضا کیانیان در سریال کیف انگلیسی

کیف انگلیسی یکی از سریال های موفق تلویزیون به کارگردانی سید ضیاءالدین دری در سال 1378 بود و رضا کیانیان بازیگر مطرح سینما و تلویزیون در این مجموعه نقش یک رحانی را ایفا می کرد.

این بازیگر متولد 29 خرداد 1330 است و برای نقش آفرینی در سریال کیف انگلیسی جایزه بهترین بازیگر نقش روحانی را در مراسم اختتامیه دومین جشنواره روحانی و سینما را کسب کرد.

رضا کیانیان

خسرو شکیبایی در سریال مدرس

خسرو شکیبایی بازیگر فقید کشورمان متولد 7 فروردین 1323 است و از سال 1367 وارد عرصه بازیگری شده و در نقش های ماندگاری به هنرمندی پرداخت.

این بازیگر در سریال مدرس ایفاگر نقش آیت الله مدرس با لباس روحانیت بود که در نهایت به دست شاه وقت کشته شد.

خسرو شکیبایی

محمدرضا شریفی نیا در فرزند صبح و صندلی خالی

محمدرضا شریفی نیا بازیگر متولد 25 خرداد 1334 است که با نقش ولید در سریال امام علی(ع) به شهرت رسید.

شریفی نیا یکی دیگر از هنرمندانی است که تجربه حضور در دو فیلم با نقش روحانی را در کارنامه هنری خود دارد. او در سریال فرزند صبح به کارگردانی بهروز افخمی در نقش امام خمینی(ره) و صندلی خالی ساخته سامان استرکی لباس روحانیت بر تن کرد.

محمدرضا شریفی نیا

فرهاد جم در سریال ستایش 3

فرهاد جم یکی از بازیگران آرام و بدون حاشیه کشورمان است که 8 شهریور 1345 متولد شد.

این بازیگر که با سریال همسران به کارگردانی بیژن بیرنگ و مسعود رسام به شهرت رسید در فصل سوم سریال ستایش ساخته سعید سلطانی، نقش یک روحانی معتمد محل را بر عهده داشت.

فرهاد جم

محمود پاک نیت در فیلم پنج شنبه آخر ماه

محمود پاک نیت بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون که نقش های ماندگاری در کارنامه هنری خود دارد یکی دیگر از بازیگران این فهرست است که تجربه بازی در نقش روحانی دارد.

این بازیگر که متولد 10 دی 1331 است در فیلم پنج شنبه آخر ماه به کارگردانی ماشاالله شاهمرادی‌زاده در سال 1390، نقش روحانی سالخورده ای را بر عهده داشت که در مسیر چند جوان دانشجو قرار گرفته و اتفاقات مختلفی را رقم می زد.

بازیگران در نقش روحانی

فرهاد اصلانی در فیلم یه حبه قند

فیلم سینمایی یه حبه قند به کارگردانی رضا میرکریمی در سال 1390، تجربه ای متفاوت برای فرهاد اصلانی رقم زد. او در این فیلم با نقش حاج رضا، یک روحانی بود که برای ازدواج خواهر همسرش به منزل قدیمی آنها آمده بود.

فرهاد اصلانی متولد 18 خرداد 1345 بود و از سال 1370 با بازی در سریال امام علی(ع)، فعالیت هنری خود را آغاز کرد.

فرهاد اصلانی

محمدرضا گلزار در فیلم توفیق اجباری

محمدرضا گلزار بازیگر سینمای کشورمان متولد 1 فروردین 1356 است. او که در ابتدا به عنوان موزیسین فعالیت می کرد و با فیلم سام و نرگس ساخته ایرج قادری به دنیای بازیگری راه یافت در کارنامه هنری خود نقش کوتاهی در فیلم توفیق اجباری با لباس روحانی بر عهده داشت.

گلزار در این فیلم به کارگردانی محمدحسین لطیفی، گریم خاصی داشت به طوری که کمتر شخصی در ابتدا متوجه نقش آفرینی گلزار شد.

محمدرضا گلزار

بابک حمیدیان در روز بلوا

بابک حمیدیان یکی دیگر از بازیگران کشورمان است که تجربه نقش آفرینی در لباس روحانیت دارد.

این بازیگر موفق سینما که متولد 1359 است در آخرین اثر سینمایی خود به نام روز بلوا به کارگردانی بهروز شعیبی در سال 1398 در نقش یک روحانی که از شخصیت های اصلی فیلم است به هنرمندی پرداخت.

بابک حمیدیان

افشین هاشمی در فیلم خیلی دور، خیلی نزدیک

بازیگر متولد 20 مهر 1354 است که در بخشهای کارگردانی، فیلمنامه نویسی و نوازندگی نیز فعالیت می کند. این بازیگر در فیلم سینمایی خیلی دور خیلی نزدیک به کارگردانی رضا میرکریمی، لباس روحانیت پوشید. او در این فیلم نقش یک روحانی با لهجه یزدی را بازی کرد که بسیار مورد توجه واقع شد.

افشین هاشمی

بازیگران مشهور در نقش روحانیت

4.323
این مطلب مفید بود ؟203
وبگردی