تولد
فریز غذای پخته
فریزر محل مناسبی برای نگه داری غذاهای اضافی به مدت طولانی است اما کدامیک از غذاها را می توان در فریزر نگهداری کرد و شیوه سالم انجماد برای ماندگاری آنها به چه صورت است؟

هر آنچه باید در مورد فریز غذاهای پخته بدانید

یکی از راه های نگهداری طولانی مدت مواد غذایی فریزر کردن آنهاست. فریز کردن مواد غذایی با یکدیگر متفاوت است و قرار دادن برخی از مواد غذایی در یخچال تغییراتی در طعم، بو و کیفیت به وجود می آورد. پس همه غذاها قابل فریز کردن نیستند و خوردن بعضی از غذاهای فریز شده می تواند مضر و خطرناک باشد. با مطالعه این بخش از سبک زندگی نمناک دریابید چگونه غذاهای پخته خود را فریزر کنید.

نگهداری غذاهای پخته شده در فریزر

نگهداری غذاهای پخته در فریزر

شما می توانید انواع خورشت، سوپ، سبزیجات سرخ شده، صیفی جات مانند بادمجان، کدو، لوبیا را به صورت سرخ کرده یا نیمه پخته در فریزر قرار دهید. برای انجماد و فریز کردن غذاهای پخته شده به طریق زیر عمل کنید:

نکات لازم برای نگهداری مواد غذایی در فریزر

  • غذاهایی را که می خواهید درون فریزر بگذارید، باید سرد شده باشند زیرا قرار دادن مواد غذایی داغ در فریزر، دمای فریزر را پایین می آورد و مدت زمان لازم برای انجماد افزایش می یابد؛ به همین دلیل غذاهای تازه فریز شده یا مواد غذایی که قبلاً فریز شده ممکن است، فاسد شوند، پس برای فریز کردن غذاهای داغ صبر کنید تا خنک شوند و بعد آن ها را در فریزر قرار دهید.
  • برای فریز کردن غذاها، آن ها را به اندازه نیاز هر وعده خود بسته بندی کنید زیرا اگر مقدار غذاها زیاد باشند، باز شدن یخ مواد فریز شده باعث شروع فعالیت باکتری های داخل آن شده و یخ زدن مجدد آن سبب تغییر رنگ، بد بو شدن و فاسد شدن باقیمانده غذا می شود.

نگهداری غذاهای پخته شده در فریزر

  • طریقه بسته بندی باید صحیح باشد. برای حفظ عطر، طعم و رنگ طبیعی مواد غذایی، آن ها را در پلاستیک فریزر و ظروف در بسته قرار دهید. اگر مواد غذایی را در کیسه فریزر می ریزید حتما هوای داخل کیسه را خارج کنید. قبل از قرار دادن غذا در فریزر ظروف غذاها را جهت پائین آوردن حرارت در آب خیلی سرد قرار داده و بعد از خنک شدن در مقادیر معینی که برای نیاز هر خانواده لازم می باشد در ظروف مخصوص فریزر ریخته و منجمد نمایید.
  • تاریخ بسته بندی و نام مواد غذایی را روی هر بسته بنویسید، تا آنها را به موقع استفاده کنید.
  • برای فریز کردن انواع مواد غذایی در همه فصل ها باید دمای فریزر شما زیر 18 درجه سانتی گراد باشد تا مواد فریز شده سالم بمانند. فریز کردن غذاها حرکت مولکول های آنها را کاهش می دهد و موجب غیر فعال شدن میکروب ها، باکتری ها، مخمرها و کپک ها می شوند و از فساد مواد غذایی جلوگیری می کند.

ماندگاری غذاهای پخته در فریزر:

شما می توانید انواع خورشت ها، سوپ، کبابها و گوشت پخته را در فریزر نگهداری کنید. برای فریز کردن کدو، بادمجان و لوبیا آن ها را سرخ کنید و در فریزر قرار دهید. اما مدت زمان نگهداری این غذاها متفاوت است. غذاهای پخته شده، آب گوشت، سوپ ها و خورش ها تا 3 ماه در فریزر قابل نگهداری هستند.

نگهداری غذاهای پخته شده در فریزر

چه غذاهای پخته ای را نباید فریز کرد ؟

غذاهای سرخ شده

نگهداری غذاهای سرخ شده در فریزر باعث از بین رفتن تردی و خوشمزگی غذاها و نرم شدن آن ها می شود، پس غذای سرخ شده ی خود را فریز نکنید.

برنج پخته:

برنج یکی از غذا های پرمصرف است که باقیمانده آن نیاز به مراقبت خاصی دارد. منجمد کردن برنج پخته سبب ایجاد تغییراتی در طعم، بو و کیفیت غذا می شود؛ پس بهتر است برنج پخته را فریز نکنید. اما اگر قصد فریز کردن برنج پخته را دارید آن ها را بیشتر از معمول پخته و در ظرف ها یا پلاستیک هایی به اندازه یک وعده غذایی ریخته و در فریزر قرار دهید.

غذاهای کنسروی

قرار دادن غذاهای کنسروی درون فریزر سبب حجیم و بزرگ شدن آنها شده و سبب منفجر شدن و یا شکستن قوطی می شود.

نگهداری غذاهای پخته شده در فریزر

ماکارونی پخته

قراردادن ماکارونی یا پاستای پخته شده در فریزر سبب شل شدن این غذا می شود، پس بهتر است اگر می خواهید ماکارانی را در فریز بگذارید، آن را نیم پز و فریز کنید و در زمان مصرف آن را داغ کنید. ماکارونی را قبل از داغ کردن برای مدتی در بیرون از یخچال نگه دارید تا یخ آن کاملاً باز شود.

شیوه ی صحیح فریز غذاهای پخته + مدت ماندگاری

4.750
این مطلب مفید بود ؟473
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ف
وبگردی