تحقیر شدن
تحقیر کردن به معنی القا کردن حس بی کفایتی به انسان ها است. اگر شما با این مشکل رو به رو هستید بهتر است راه های مقابله با این احساس را بدانید.

بهترین راه برای فراموش کردن تجربه تلخ تحقیر شدن

تحقیر کردن در روان شناسی به ایجاد احساس پشیمانی و حماقت در دیگران با صدمه زدن به احترام و موقعیت آن ها می گویند. افرادی که تحقیر می شوند، اغلب نسبت به خود احساس بسیار بدی پیدا کرده و احساس حماقت و شرمندگی می کنند و اعتماد به نفس و غرورشان را از دست داده و گاهی ممکن است رفتاری حقارت بار در پیش بگیرند. اگر شما هم این حس ناخوشایند را تجربه کرده اید، در این بخش از نمناک نکاتی را آموزش خواهیم داد تا تجربه تلخ تحقیر شدن را فراموش و زندگی موفقی در پیش بگیرید.

در صورت لزوم مسئولیت را بر عهده بگیرید

تحقیرشدن دردناک و ممکن است ارزشتان را کاهش دهد با این حال، مهم است که اگر کار اشتباهی انجام داده اید، مسئولیت را بپذیرید. واکنش رایج به تحقیر، انکار مسئولیت و کشاندن مشکل به سمت دیگران است. اجازه ندهید این حرکت دفاعی شما را از رویارویی با خود باز دارد. اگر اشتباهی مرتکب شده اید، مانند اشتباه در محل کار که باعث ایجاد مشکلات زیادی می شود، بابت عملکرد خود عذرخواهی کنید.

عذر خواهی

به خودتان اجازه ارتکاب اشتباه دهید

بسیاری از تحقیرها از چیزی به نام "انتظار عملکرد" ناشی می شود و به انتظاراتی اشاره دارد که از توانایی شما برای انجام یک کار خاص به خوبی نشات می گیرد. هر چه انتظار عملکرد بالاتر باشد، به دلیل شکست در انجام کار بیشتر مورد قضاوت قرار می گیرید. شکست بخشی از فرآیند یادگیری است، بنابراین زیاد به خودتان فشار نیاورید و اجازه ندهید دیگران نیز به شما فشار وارد کنند.

خودتان را ببخشید

مهم است که انعطاف‌پذیر باشید و بعد از تحقیر شدن خود را ببخشید. احساس بد در مورد اعمال می تواند به ما کمک کند تا در مورد مشکلات رفتار خود بینش پیدا کنیم اما، شما می توانید این بینش را حفظ کنید و تحقیر را کنار بگذارید. از خود بپرسید که آیا برای بار دوم اعمال خود را تکرار می کنید. اگر این کار را انجام ندادید، این نشان دهنده آن است که شما واقعاً پشیمان هستید.به خود بگویید که اشتباه کردن یک امر انسانی است و شما تمام تلاش خود را می کنید تا کار درست را انجام دهید.

بدانید تنها نیستید

تحقیر شدن یک اتفاق رایج برای بسیاری از افراد است، به‌ویژه با محبوبیت اینترنت، جایی که جزئیات صمیمی زندگی افراد می‌تواند در مکان‌های عمومی به اشتراک گذاشته شود. این امر نباید احساسات یا منحصر به فرد بودن موقعیت شما را به حداقل برساند.

فضای مجازی

با ذهن آگاهی رها شوید

اگر تجربه تحقیرآمیزی در ذهن دارید که درد زیادی برایتان ایجاد می کند، از اصول و تکنیک های مدیتیشن ذهن آگاهی استفاده تا به شما کمک کند زخم عاطفی را رها کنید و به زندگی ادامه دهید.اغلب، یک احساس یا خاطره دردناک باعث یادآوری احساس آسیب می شود زیرا رویارویی با احساسات کوچک شدن را تمرین و به احساسات مانند موجی فکر کنید که می آید و می رود این به شما کمک می کند بین خود و احساسات بدون انکار آن فاصله ایجاد کنید.

از قرار گرفتن در موقعیت های سمی خودداری کنید

گاهی اوقات محافظت از خود در برابر تحقیر بسیار ساده است و تنها شما باید دریابید که کدام موقعیت ها و افراد ممکن است شما را تحقیر کنند. این محرک های تحقیر را شناسایی و آنها را از زندگی خود کنار بگذارید. یک دوست بیش از حد منفی که شما را ناامید کند، یک محل کار تضعیف کننده که هرگز از مشارکت شما راضی نیست یا خانواده ای که سعی می کند شما را در هر لحظه شرمنده کند، انواع مثال در مورد موقعیت ها و افرادیست که می توانند شما را تحقیر کنند.

فروتنی را در خود پرورش دهید

فروتنی به معنای یادگیری پذیرش و ارزیابی واقع بینانه نقاط قوت و ضعف های خود است. واقع بین بودن در مورد شخصیت خود راهی عالی برای محافظت از خود در برابر تحقیر است. افراد فروتن قربانی توهم بی ارزشی که تجربیات تحقیرآمیز سعی در ایجاد آن بر ما دارند، نمی شوند.

فهرستی از نقاط قوت و چالش های خود تهیه کنید و از یک دوست نزدیک یا یکی از عزیزانتان بخواهید فهرست را بررسی و درباره آن با شما صحبت کند. نظر صادقانه شخص را بخواهید و سعی کنید بازخورد او را بپذیرید.

عزت نفس خود را بهبود بخشید

تحقیقات نشان می دهد که عزت نفس می تواند دفاعی قدرتمند در برابر تحقیر باشد.برای افزایش عزت نفس خود مراحل زیر را دنبال کنید:

از مقایسه خود با افراد دیگر خودداری کنید. تنها رقابت شما باید با خودتان باشد. دلیل اینکه باید از انجام این کار اجتناب کنید این است که آنچه را که در پشت صحنه زندگی دیگران می گذرد، نمی بینید و ممکن است خود را با روشی که آنها خودشان را نشان می دهند مقایسه کنید تا هویت واقعی آنها.

افکار مثبت داشته باشید. افکار منفی مانند "من نمی توانم انجامش دهم" را با جملات امیدوارکننده ای مانند "سخت است اما، می توانم از آن عبور کنم" جایگزین و از تحمیل خواسته‌های غیرمنطقی خودداری کنید.

اعتماد به نفس

برای سایر مشکلات سلامت روان کمک بگیرید

برخی از مشکلات سلامت روان می تواند شما را در برابر تحقیر آسیب پذیرتر کند. فوبیای اجتماعی، اختلال شخصیت خودشیفته و افسردگی شدید می‌توانند شما را بیشتر از افرادی که با این سختی‌ها دست و پنجه نرم نمی‌کنند، در معرض تحقیر قرار دهند.اگر هر یک از این اختلالات برای شما تشخیص داده شده است، از درمانگر کمک بگیرید.

فوبیای اجتماعی یک ترس شدید از قضاوت شدن توسط دیگران است و با علائمی مانند اضطراب در افراد، احساس خودآگاهی بروز می یابد.

در مورد تکنیک های خودیاری تحقیق کنید

اگر برای فراموش کردن تجربه تحقیر آمیز مشکل دارید از تکنیک هایی مانند تغییر توجه، آرامش، و قرار گرفتن در معرض مشکل و...استفاده تا به شما کمک کند تحقیر را فراموش کنید.

تکنیک های آرام سازی را آزمایش کنید

عضلات خود را در یک ناحیه منقبض کرده و سپس شل کنید. با انگشتان پا شروع و آنها را به سمت پایین جمع کنید. این کار را چند ثانیه انجام دهید و رها کنید سپس پا و ساق پا را منقبض کنید، این کار را ادامه دهید و بدن خود را بالا ببرید.

درک کنید که تحقیر از کجا می آید

اولین قدم برای عبور از یک تجربه تحقیرآمیز این است که درک کنید این احساس چیست و چرا ظاهر می شود. تحقیر، تجربه از دست دادن بخشی از شخصیت به عنوان یک انسان ارزشمند است که با درک علت آن عواقب منفی کاهش می یابد. احساس تحقیر شدید ممکن است روند زندگی تان را تغییر دهد مثلا توانایی شما برای ادامه تحصیل یا پتانسیل برای داشتن شغلی که می خواهید.

برخی از تجربیات متداول تحقیرآمیز:

  • شرمسار شدن در ملاء عام، مانند خندیدن یا تمسخر شدن.
  • محرومیت از نیازهای اولیه مانند غذا و پوشاک.

شرمساری

آثار تحقیر را بشناسید

تحقیقات نشان می دهد که تحقیر شدن می تواند اثرات منفی قوی بر عزت نفس و کیفیت زندگی فرد داشته باشد و این می تواند منجر به افسردگی شدید، علائم اختلال استرس پس از سانحه مانند اضطراب بالا و تمایل به خودکشی شود. اگر احساس می کنید به دلیل یک تجربه تحقیرآمیز دچار مشکلات جدی سلامت روانی شده اید، برای دریافت کمک با پزشک یا روانشناس خود تماس بگیرید.

درمان شناختی رفتاری می تواند به بازسازی افکار شما کمک و شما را به درک سالم تر و واقعی تر از موقعیت هدایت کند و این می تواند به شما کمک کند پس از یک مورد بد تحقیر، عزت نفس و باور به توانایی های خود را بازیابی کنید.

تعیین کنید آیا مقصر هستید

گاهی ممکن است فردی با وجود بی گناهی شما در موقعیتی تحقیرتان کند. به عنوان مثال، او ممکن است به دستاوردهای شما حسادت و بخواهد نسبت به خودتان احساس بدی ایجاد کند، قبل از اینکه مسئولیت اعمال خود را بپذیرید، مطمئن شوید که واقعاً کار اشتباهی انجام داده‌اید.

تحقیرها را مانند یک فاجعه در نظر نگیرید

بسیاری از ما ممکن است در مورد چیزهای نسبتا کوچک احساس تحقیر کنیم. این شکست‌ها می‌توانند مانند یک فاجعه به نظر برسند و ممکن است فکر کنیم که افراد ما را به شدت قضاوت می‌کنند اما، در تصویر بزرگ‌تر این تحقیرها کوچک و بی اهمیت بوده و کسی به آنها توجه نخواهد کرد و اهمیتی که ما برایشان قائل هستیم را ندارند.

از تسلیم شدن در برابر تحقیر بپرهیزید

اگر کسی شما را تحقیر کند، حتی اگر کار اشتباهی انجام داده اید، باید از تسلیم شدن در برابر تحقیر بپرهیزید زیرا این روش تکنیک موثری برای تغییر رفتار کسی نیست و تحقیر نوعی تنبیه است نه تأدیب و نباید به راحتی در برابر آن تسلیم شد.

چطور تجربه تلخ تحقیر شدن را از ذهن پاک کنیم؟

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /ن.ح
برچسب : روانشناسی
وبگردی