بو دادن دهان
اگر در حین صحبت با فردی متوجه بوی بد دهان آن شدید و احساس ناخوشایندی به شما دست داد، باید چه عکس العملی از خود نشان داد؟ چگونه بوی بد دهانش را توجیح کنیم؟

چگونه به شخصی بگوییم که دهان و یا بدنشان بوی بد میدهد؟

شاید تا بحال با شخصی در محل کار، مدرسه، صف و یا حمل و نقل عمومی روبرو شده اید که بهداشت او ضعیف است و از بوی بد دهان، بدن یا پاهایش رنج برده اید. بی توجهی به خود و برخی اختلالات روحی یا عاطفی می تواند دلیل عدم رعایت بهداشت شخصی باشد. برخی افراد دیگر ممکن است به دلیل عوامل اجتماعی مانند فقر یا ناکافی بودن حمایت اجتماعی، عادات بهداشتی ضعیفی داشته باشند. ناتوانی های جسمی همچنین می تواند در توانایی مراقبت از خود فرد اختلال ایجاد کند و منجر به عدم توانایی بهداشت در فرد شود.

خود را جای آنها قرار دهید

برای کنار آمدن با شخصی که از بوی دهان رنج می برد باید، خود را جای او بگذارید و به خود یادآوری کنید که اگر خودتان مشکل بوی بدن داشته باشید که اطرافیانتان را آزار دهد آنها ،چه رفتاری باید با شما انجام دهند تصور کردن خود به جای آنها شما را در چارچوب ذهنی مناسب برای گفتگوی آینده قرار می دهد.

بوی بد دهان

با شخص خصوصی صحبت کنید

برای اینکه از شرمندگی بیش از حد آنها جلوگیری کنید ، مکانی آرام برای شروع بحث پیدا کرده و با شخص خصوصی صحبت و مشکل او را بیان کنید.

گفتگو را با تعریف و تمجید شروع کنید

شروع مکالمه با تعریف و تمجید تاثیر منفی این صحبت را کمرنگ می کند و به او می فهماند که شما بدخواه او نیستید ، فقط باید در بیان تعاریف صادق باشید.

صادق و شفاف باشید

اگر فردی که دهان یا بدنش بوی بدی می دهد را با نظرات مبهم درباره رعایت بهداشت ترک کنید، ممکن است فکر کنند که شما از آنها می خواهید دندان های خود را مسواک بزنند تا بوی بد دهانشان رفع شود پس برای جلوگیری از سردرگمی، ملایم و قاطع باشید. هرگز به این افراد نگویید که شخص دیگری موضوع را به شما گفته است تا با او درمیان بگذارید این فقط باعث خجالت بیشتر آنها خواهد شد.

صحبت کردن با دوست

بپرسید آیا آنها از بوی خود آگاه هستند

پس از طرح مسئله با اصطلاحات ملایم اما صریح ، بدانید آیا این شخص از مشکل خود آگاه است یا خیر. اگر اذعان دارد که مبتلا به بیماریی است که باعث بوی بد بدن و دهان می شود، از او بخاطر صداقتش تشکر و خیلی راحت مسئله را مطرح کنید. 

به عنوان مثال بپرسید، "آیا از این مشکل خود آگاه هستید؟" یا "آیا کسی قبلاً این را به شما گفته است؟" اگر آنها بگویند به دلیل بیماری است، می توانید بگویید "اوه، خیلی متاسفم که آن را مطرح کردم از شما متشکرم که به من اطلاع دادید دیگر به این موضوع اشاره ای نمی کنم.

دلایل و راه حل های احتمالی را پیشنهاد دهید

وقتی فردی از اطرافیان بوی بد دهان و بدن دارد معمولاً آن را نمی داند و اگر ندانند احتمالاً نمی دانند که چگونه مشکل را اصلاح کنند پس می توانید نظرات مفیدی در مورد علت احتمالی و نحوه برخورد با این مشکل ارائه دهید. به عنوان مثال، ممکن است بگویید بایدمرتباً لباس های خود را بشویید یا مکرر دوش بگیرید.

موضوع را به فرد دیگری بگویید

اگر بعد از اینکه به شخص در محل کار یا اقوام خود گفتید بوی بد می دهد اما اقدامات معقول و مناسبی برای رفع آن انجام نداد، باید موضوع را با فرد دیگری در میان بگذارید که شاید تکرار یادآوری این مسئله موثر واقع شود.

مشورت کردن

در صورت لزوم جدی ترعمل کنید

اگر در موقعیت مدیریتی هستید و شخصی در محل کار بوی بد می دهد که درجهت رفع آن اقدامی نمی کند، اصرار داشته باشید که باید با بوی خوش به محل کار خود بیایند و همچنین به آنها یادآوری کنید که کارگران یا کارمندان بدبو به روابط شان با همکاران دیگر آسیب می رساند.

به مکان دیگری بروید

در صورت امکان اتاق یا میز کار خود را عوض کنید و اگر کلاً جابجایی گزینه مناسبی نیست، سعی کنید راه هایی را برای به حداقل رساندن زمان در کنار این فرد بد بو پیدا کنید. به عنوان مثال، داوطلب شوید و مسئولیت های متفاوتی را به عهده بگیرید که شما را به قسمت دیگری از فضای کار خود هدایت کند.

بو را با استفاده از خوشبو کننده ها رفع کنید

یک روش عالی برای رفع بو روشن کردن شمع های معطر است همچنین می توانید از خوشبو کننده های اتوماتیک استفاده کنید که در فواصل منظم خودکار اسپری کند.

چطور به فردی بگوییم دهان یا بدنش بوی بد میدهد ؟

4.111
این مطلب مفید بود ؟92
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /ف.ن
برچسب : بوی دهان
وبگردی