روغن پونه
خاصیت ضد سرطانی ، تسکین سرفه، درمان تبخال و کاهش علائم پیری نمونه ای از خواص روغن پونه هستند، همچنین کاربرد های سنتی روغن پونه بسیار قابل توجه است.

خواص روغن پونه و اثرات مثبت این روغن گیاهی

روغن پونه با استفاده از روش تقطیر و جمع آوری بخار گیاه تازه استخراج می شود. اجزای مهم پونه عبارتند از:نومنتون، ایزومنتون، پلنگون و منتون. به دلیل غلظت بالای پلنگون در پونه، سمی مضر به وجود می آورد. از زمان های بسیار قدیم، از روغن پونه برای تصفیه خون، معالجه تب و پیشگیری از مشکلات قاعدگی استفاده می شود.

مزایای سلامتی روغن پونه

باهم در این بخش از سلامت نمناک نگاهی به مزایای سلامتی ارائه شده از روغن پونه بیندازیم.

کنترل حملات عصبی

افراد مبتلا به حملات عصبی ،رفتار خشونت ناخودآگاه، تشنج و غش را تجربه می کنند. آنها باید از ارتفاع، مواد ساینده، آب و آتش دور شوند زیرا احتمالاً هنگام انجام این حملات دچار افتادن، زخم شدن، غرق شدن و سوختن می شوند. روغن پونه برای افراد مبتلا جهت کنترل این حملات مفید است.

ضد سرطان

روغن پونه از آسیب های رادیکال های آزاد (اکسیدان) به بدن محافظت می کند و علاوه بر آن با التیام بخشیدن بدن از آسیب های وارد شده از قبل، رادیکال های آزاد را نیز خنثی می کند. این فرآیند روند پیری را کاهش می دهد و در برابر برخی از سرطان ها، دژنراسیون ماکولا،، از دست دادن بینایی و شنوایی، انحطاط عضلات به علت پیری ،اختلالات عصبی ، چین و چروک و بسیاری از بیماری های مرتبط با پیری زودرس و اثرات رادیکال های آزاد محافظت می کند.

این روغن حاوی فنول، یک نوع قدرتمند از آنتی اکسیدان است که رادیکال های آزاد را که باعث بیماری در بدن می شود را از بین می برد. همچنین برای از بین بردن چین و چروک اطراف دهان و زیر چشم مورد استفاده قرار می گیرد.

روغن پونه

تسکین سرفه

برای تسکین سرفه در ظرفی حاوی یک فنجان آب 2 الی 3 حبه سیر را جوشانده و به آن یک قاشق چای خوری روغن اورگانو بیافزایید. پس از خنک شدن به آن عسل بیفزایید و روزی 2 باراز این ترکیب بنوشید.

درمان عفونت ریشه ی مو

برای درمان عفونت ریشه ی موروغن پونه کوهی را با روغن بادام شیرین ترکیب کنید و آن را میل کنید.

درمان عفونت تینه آ کروریس

برای درمان عفونت تینهآ کروریس (یا عفونت قارچی کشاله ی ران)، روزی دو بارترکیب 4 قطره روغن اورگانو و یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل را روی ناحیه ی آسیب دیده بمالید.

درمان برونشیت

برای درمان برونشیت، درون دهانتان چندین قطره روغن پونه کوهی (اورگانو) نگه دارید.

خاصیت روغن پونه

درمان عفونت قارچی حلقوی (درماتوفیتوز)

برای درمان عفونت قارچی حلقوی در کاسه ای 3 الی 5 قطره روغن اورگانو، 1 تا 2 قطره روغن آویشن، 3 الی 5 قطره روغن رزماری، و 2 الی 3 قاشق چای خوری روغن بادام شیرین ریخته و ترکیب کنید سپس، آن را روزی سه بار با یک تکه پنبه روی نواحی عفونی بمالید.

درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت

برای درمان فرو رفتن ناخن در گوشت انگشت روزی سه بار ترکیب چند قطره روغن اورگانو و روغن زیتون را روی ناخن آسیب دیده بمالید.

تهیه ی ضد عفونی کننده ی دست خانگی

برای اینکه بتوانید از روغن اورگانو ضد عفونی کننده ی دست خانگی تهیه کنید مقداری از این روغن را با2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل ترکیب کنید.

درمان راش پوشک بچه

از ترکیب روغن اورگانو و روغن نارگیل برای ادرار سوختگی نوزاد استفاده کنید و آن را روی نواحی آسیب دیده بمالید.

خواص روغن پونه برای پوست

جلوگیری از عفونت

روغن پونه دارای خواص ضد باکتریایی و ضد میکروبی است که حتی در مقادیر اندک نیز بسیار سمی است. کمی عدم تعادل در مقدار مصرف می تواند منجر به مرگ شود. روغن پونه باکتری ها و میکروب ها را از بین می برد و همچنین با عفونت های ناشی از آنها مقابله می کند.

خواص ضد قارچ

ویروس ها، باکتری ها، قارچ ها و پروتوایز ها به عنوان 4 عامل بیماری های مسری و عفونی هستند. در میان آنها ، قارچ عامل بیماریهای کشنده و خطرناکی در داخل و خارج بدن است که منجربه عفونت های زشت، دردناک و کشنده در گوش، بینی و گلو می شود و در صورت عدم درمان به موقع به مغز رسیده و کشنده می شود .استفاده مداوم از مقدار کم روغن پونه کوهی می تواند به طور موثر از بدن در برابر بسیاری از این عفونت های قارچی محافظت کند.

درمان برفک دهان

برای درمان برفک دهان در یک لیوان آب سه قطره روغن پونه بریزید و این محلول را روزی دو بار، به مدت چند روز یا یک هفته میل کنید.

درمان آنفولانزا از خواص روغن اورگانو

برای درمان آنفولانزا روغن اورگانو را به یک لیوان آب اضافه کنید و هر دو ساعت یک بار بنوشید.

خرید روغن پونه کوهی

درمان واژینوز باکتریال

برای درمان بیماری واژینوز باکتریال با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون را با 2 الی 3 قطره روغن اورگانو ترکیب کنید و آن را روی محل عفونی بمالید و یا چندین ماه از ترکیب روغن اورگانو و یک فنجان آب ولرم روزی دو بار بنوشید.

بر طرف کردن زوائد گوشتی

برای از بین بردن زوائد گوشتی روزی 3 مرتبه ، 2 الی 3 قطره روغن پونه کوهی را با 4 الی 5 قطره روغن نارگیل ترکیب کنید و آن را روی زوائد گوشتی بمالید. بعد از خشک شدن ترکیب روی پوستتان ، پوست را با آب گرم بشویید.

درمان بیماری پیسی (ویتیلیگو)

برای درمان بیماری پیسی بر روی لک ها روغن پونه کوهی بمالید و پس از 20 دقیقه پوست را با آب ولرم بشویید.

درمان ورم مفاصل

این ماده خاصیت دفع کننده دارد که تأثیر بی حسی بر اعصاب و تحریک کننده بر اثرات قلبی بر گردش خون می گذارد. همچنین درمان ضد آرتریت و ضد روماتیسمی را ارائه می دهد. این ماده سمومی مانند اسید اوریک که عامل روماتیسم است، را از بین می برد. این روغن گردش خون را تحریک می کند و باعث افزایش جریان خون در اندام های حیاتی می شود ، همچنین آرتریت و روماتیسم را درمان می کند.

فواید روغن پونه

از بین بردن میکروب ها

رحم، کلیه ها، مجرای ادراری و زخم ها به دلیل عفونت ایجاد شده توسط میکروب ها احتمال ابتلا به عفونت دارند. به دلیل خاصیت ضد عفونی کننده روغن پونه، بسیار برای میکروب ها سمی و خطرناک است و باکتری ها و میکروب هایی را که عامل ایجاد عفونت هستند را از بین می برد. از آنجا که تحریک کننده و سمی است، باید در مقادیر متوسط استفاده شود.

ضد آلرژی

یکی دیگر از خواص آرام بخش و ضد التهاب روغن گیاهی پونه کوهی ، خاصیت ضد آلرژی آن است.این روغن حساسیت بیش از حد را آرام می کند و علائم آلرژی را تسکین می دهد .خاصیت ضد التهابی آن باعث کاهش شدت آلرژی می شود که برای واکنش های جدی مانند شوک های آنافیلاکتیک یا تورم در گلو ضروری است

تصفیه خون

روغن پونه مواد مضر موجود در خون و سموم خون را از بین می برد. با کمک به ترکیب مناسب اکسیژن و خون، گردش خون را تقویت می کند. با اکسیژن رسانی به خون ، سلول ها و اندام ها تمیز می شوند.

درمان عفونت کلامیدیا

برای درمان عفونت کلامیدیا درون یک فنجان آب یک الی دو قطره روغن اورگانو بچکانید واین محلول را بنوشید.

روغن اورگانو

درمان آمیبیاز

برای درمان بیماری آمیبیاز، در یک فنجان آب روغن پونه کوهی و آب لیموبریزید و آن را سه مرتبه در روز بنوشید. افزودن اورگانو خشک شده یا تازه نیز به غذاهای روزانه تان موثر است.

درمان تبخال

برای درمان تبخال روزی 2 یا 3 مرتبه به نوک یک گوش پاک کن روغن اورگانو (پونه کوهی) بزنید و آن را روی تبخال های تان بمالید وپس از 5 الی 10 دقیقه پوست تان را با آب ولرم بشویید.

درمان عفونت استاف (استافیلوکوک)

برای درمان عفونت استاف چندین بار در روز هشت الی ده قطره روغن پونه کوهی را با دو قاشق غذاخوری روغن زیتون ترکیب و آن را روی نواحی عفونی بمالید. سپس بعد از چند ساعت پوست تان را با آب بشویید.

رهایی از شر خلط

برای رهایی از شر خلط چند قطره روغن اورگانو به غذایی تان اضافه کنید و یا از کپسول های اورگانو (پونه کوهی) استفاده کنید.

خواص روغن اورگانو

درمان عفونت گوش

برای درمان عفونت گوش روزی 2 الی 3 مرتبه ، مقداری روغن اورگانو را به بخش خارجی گوش بمالید . داخل مجرای گوش تان روغن نزنید.

درمان قارچ ناخن

برای درمان قارچ ناخن روزی 2 مرتبه به مدت چندین هفته ترکیب یک قاشق چای خوری روغن پونه کوهی و یک قاشق چای خوری روغن زیتون را به نواحی آسیب دیده ی ناخن تان بمالید و پس از 30 دقیقه ناخن تان را با آب بشویید و خشک کنید.

درمان عفونت ویروس پاپیلوم انسانی

برای بهبود عفونت ویروس پاپیلوم انسانی روغن اورگانو و یک روغن دیگر مانند روغن بادام، روغن نارگیل، یا روغن زیتون را ترکیب نموده و آن را رو نواحی عفونی بمالید.

درمان درد قفسه ی سینه

برای رفع درد و گرفتگی قفسه ی سینه در یک ظرف آب جوش یک الی دو قطره روغن پونه کوهی بریزید و بخار آن را استنشاق کنید. ماساژ ترکیب 10 قطره روغن اورگانو را در 6 قاشق غذاخوری روغن حامل نیز برای رفع درد سینه موثر است . همچنین نوشیدن ترکیب یک لیوان آب و 3 قطره روغن پونه کوهی روزی 2 بار نیز موثر است.

مضرات روغن پونه

بهبود علائم عفونت سینوس

برای کاهش مخاط موجود در سینوس ها و خشک کردن مجاری بینی روزی 2 الی 3 بار در طول یک هفته دو قطره روغن پونه را روی زبان تان بریزید. یا هفته ای 3 بار در ظرفی حاوی یک لیتر آب داغ 3 الی 5 قطره روغن پونه کوهی را بریزید و بخار آن را استنشاق کنید.

درمان سلولیت

برای درمان سلولیت، چندین بار در طول روز ترکیب 10 قطره روغن اورگانو و 2 قاشق غذاخوری روغن نارگیل را روی نواحی آسیب دیده بمالید و یا روزی 5 بار، به مدت 3 روز ترکیب 3 قطره روغن اورگانو و 2 قاشق چای خوری روغن نارگیل و یک قاشق چای خوری عسل را میل کنید.

درمان بیماری تینه آ ورسیکالر

برای درمان این بیماری ترکیب مساوی روغن پونه کوهی و روغن زیتون را روی نواحی آسیب دیده بمالید و آن را بعد از نیم ساعت با آب ولرم بشویید.

پشتیبانی از هضم

در طب سنتی از این روغن برای تحریک هضم با تقویت ترشح شیره گوارشی استفاده می شود.

روغن پونه کوهی برای پوست

مشکلات قاعدگی

روغن پونه تاخیر در قاعدگی را خنثی می کند و با تحریک تولید هورمون مانند پروژسترون و استروژن، آن را تنظیم می کند.

درمان سرماخوردگی

مواد شیمیایی خاص موجود در پونه مانند تیمول، لیمونن، اوسیمن باعث رایحه ی قوی و منحصر به فرد آن شده است . روغن این گیاه در درمان سرماخوردگی ناشی از عفونت های ویروسی مفید و موثر است.

درمان پینه دست و یا پا

ترکیب روغن اورگانو و روغن نارگیل را روی پینه های دست یا پای تان بمالید.

درمان بیماری های مقاربتی

برای درمان بیماری های مقاربتی، 2 الی 3 بار در روز ترکیب یک قاشق چای خوری روغن پونه کوهی و روغن زیتون را روی نواحی آلوده و آسیب دیده ی بدن تان بمالید.

کاهش علائم پیری

برای کاهش علائم پیری و داشتن پوستی صاف و روشن روزانه دو عدد کپسول اورگانو مصرف کنید.

خواص روغن پونه

کنترل دیابت

برای کنترل دیابت روزی یک بار در یک لیوان آب ، 3 قطره روغن اورگانو بریزید و بنوشید.

درمان آکنه (جوش)

برای درمان بیماری های خفیف پوستی نظیر آکنه، راش پوستی، عفونت های قارچی، و تبخال ، در یک لیوان آب 2الی 3 قطره روغن پونه کوهی بریزید و آن را با پنبه روی آکنه های صورت تان بمالید. ترکیب خاص موجود در روغن پونه کوهی به نام کارواکرول برای درمان آکنه یا جوش کمک می کند. در صورت وجود آلرژی این کار را تکرار نکنید.

کنترل آرتریت

چنانچه پیش از این هم در بخش سلامت نمناک گفته شد برای کاهش درد و تورم آتریت ترکیب روغن اورگانو و روغن حامل (روغن نارگیل یا زیتون) را روی مفاصل آسیب دیده تان بمالید.

درمان عفونت پای ورزشکاران و اگزما

برای درمان اگزم ترکیب روغن اورگانو با هر نوع روغن حامل موثر است وبرای درمان عفونت پای ورزشکاران، ماساژ پا با روغن اورگانو ، چکاندن مقدار اندکی روغن اورگانو در کفش و قراردادن پاهای تان در تشت حاوی آب گرم و 2 قطره روغن اورگانو مفید است.

کشتن حشرات

این روغن برای انسان و همچنین حیوانات و حشرات سمی است. در صورت استفاده از آن در اسپری ها، بخار کننده ها و دستگاه های بخور حشرات را می کشد. این روغن به عنوان ماده دافع حشرات بسیار مورد توجه است.

تقویت لثه ها

این گیاه دارای خواص قابض است که لثه ها و دهان را تقویت کرده و دندان ها را محکم می کند. همچنین انقباض عضلات را تحریک می کند و با انقباض رگ های خونی از خونریزی جلوگیری می کند.

خواص روغن پونه

کاربردهای سنتی روغن پونه

از این روغن برای تصفیه خون، مشکلات قاعدگی، بیماری های گوارشی و سرماخوردگی و تب استفاده می شود

این روغن جریان خون قاعدگی را تحریک می کند.

تنش و گرفتگی را کاهش می دهد.

اقدامات احتیاطی روغن پونه

این روغن بسیار مضر است به همین دلیل مصرف کمی آن می تواند باعث مرگ انسان و حیوان شود.

زنان باردار و شیرده به دلیل خاصیت سقط جنین باید از مصرف آن اجتناب کنند.

برای استفاده از آروماتراپی توصیه نمی شود زیرا استنشاق آن در مقادیر کمی باعث آسیب جدی دستگاه های تنفسی، ریه ها و کبد می شود.

برای استفاده از این روغن چه از نظر موضعی و چه به صورت خوراکی باید نهایت دقت لازم را داشته باشید.

از آن روی پوست استفاده نکنید.

استفاده بیش از حد می تواند کشنده باشد.

این روغن با روغنهای گیاهی شمعدانی، سیترونلا، رزماری، لاوندین و مریم گلی ترکیب می شود.

روغن پونه برای انسان و حیوانات دیگر بسیار سمی است. مصرف آن حتی در دوزهای کم می تواند باعث مرگ شود.

علاوه بر این، اگرچه چندین ویژگی دارویی این روغن در متن بالا مورد بحث قرار گرفته است، اما بیشتر آنها از نظر سنتی مورد استفاده بوده و صحت آنها تضمین نمی شود.

خواص روغن پونه

روش مصرف روغن پونه

روغن پونه را می توان به صورت مکمل مصرف نمود، یعنی یک دوز 500 میلیگرم باشد، همچنین روغن کوهی را می توان به مقدار کم در غذا استفاده کرد. این روغن را در قالب کپسول، قرص و مایع می توان مصرف نمود و یا برای استعمال موضعی مورد استفاده قرار داد. همچنین می توانید آن را با نسبت برابر با روغن زیتون رقیق کنید.

مطالعه و تحقیق کافی برای اثبات خاصیت این روغن در برابر اختلالات به جز خواص آن مانند سمیت، دفع حشرات و سقط جنین وجود ندارد. بنابراین، هنگام استفاده از این روغن، چه در مصرف خوراکی و چه در مصرف موضعی، باید نهایت دقت را داشته باشد. قبل از استفاده از روغن پونه به دلیل خواص دارویی آن ، باید اقدامات احتیاطی جدی را زیر نظر پزشک انجام دهید.

همچنین افرادی که به روغن ریحان، اسطوخودوس، مرزنگوش، نعناع یا مریم گلی حساسیت دارند، معمولا به پونه کوهی و روغن گیاهی آن نیز آلرژی خواهند داشت.

خواص روغن پونه و نسخه های درمانی اورگانو برای سلامت و زیبایی

4.614
این مطلب مفید بود ؟131
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : mysticmomentsuk / taosherb / organicfacts / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
برچسب : پونه
وبگردی