خالکوبی
خالکوبی یا تتو که امروزه بسیار بین مردم و جوانان رواج پیدا کرده است معایبی دارد که اگر بدانید شاید سراغ این کار نروید.

معایب خالکوبی و تتو

خالکوبی روزگاری تنها برای یاغی ها و سرکش ها بود، نگاه چندان مثبتی نسبت به آن ها وجود نداشت، اما امروزه بین مردم بسیار رواج پیدا کرده است.

آمار خالکوبی (تاتو) روی بدن روز به روز بیشتر می شود. در قدیم مردم این کار را روی سلاح های گرم و یا سرد خود می کردند و آن را نمادی شخصی برای خود و یا گروه خود می دانستند.

خالکوبی

خالکوبی چه عوارضی دارد؟

اما امروزه مردم در هر کجای از بدن خود خالکوبی می کنند. در برخی موارد این خالکوبی ها جنبه افراطی به خود می گیرید تا جایی که شخص تقریبا تمام اعضای بدن خود را خالکوبی می کند. هر شخص اختیار بدنش را دارد و آن گونه که دوست دارد با خودش برخورد می کند.

این دوست داشتن می تواند زندگی اجتماعی شخص خالکوبی کننده را تحت تاثیر قرار دهد تا جایی که سلامت، موقعیت شغلی و حتی تعاملات اجتماعی را زیر سوال می برد. اختیار مقوله بسیار جالب و البته محترمی است اما استفاده از اختیار نیز برای خودش محدودیت هایی را به دنبال دارد که پیروی نکردن از آن می تواند برای هر شخصی مشکل ساز شود. به یاد داشته باشید که برای رسیدن به زیبایی و یا خاص بودن جوهر نمی تواند ایده مناسبی باشد.

در این یادداشت شما را با معایب تاتو کردن آشنا می کنیم و ثابت می کنیم که پوست بدن انسان ها برای خالکوبی طراحی نشده است، پوست تن ما دفتر نقاشی کودکان نیست که هر کاری دوست داشتیم روی آن پیاده کنیم.

1. دائمی بودن
یکی از بزرگ ترین عیب های خالکوبی که نمی توان آن را نادیده گرفت مادام العمر بودن آن روی بدن است. آیا شما دوست دارید 10 سال دیگر آن خالکوبی ای را که کرده اید، روی بدنتان باشد؟ به یاد داشته باشید، شانسی برای از بین بردن خالکوبی ندارید، مگر اینکه به پوستان آسیب بزنید و یا با هزینه زیاد لیزر و یا جراحی کنید. اگر شما به خاطر شخصی روی پوستتان اسمش را خالکوبی می کنید، مطمئن هستید که با شما خواهد ماند، و یا از این تصمیم خود پشیمان نمی شوید؟

این طبیعت انسان است که برخی چیزها را از یاد می برد اما آیا می توان نقش روی پوستنتان که هر روز جلوی چشمتان است را نادیده بگیرد؟ این کار ممکن است از نظر روانی شما را تحت تاثیر قرار دهد. اگر شما نتوانید از شر چنین خالکوبی هایی راحت شوید، ممکن است یک خاطره بد تا آخر عمرتان همراهتان باشد، پس قبل از خالکوبی کمی تفکر کنید و اسیر احساسات نشوید.

2. بد نام شدن در جامعه
در بین اکثر افراد جامعه خالکوبی کردن نمادی از انسان های خلاف کار و افراد سرکش است. از این رو مردم معتقدند کسانی از تتو استفاده می کنند که دارای مشکل اخلاقی به هر طریقی چه جسمی و چه روحی هستند و نسبت بهشان بد بین هستند. خانواده هایی که افراد فرهنگی، سنتی و مذهبی هستند، تتو کردن را قبول ندارند. چنین خانواده هایی دوست ندارند فرزندانشان به هر دلیلی خالکوبی کنند. چنین رسمی در بین این خانواده ها جایی ندارد. اما گروهی از مردم معتقدند کسانی که خالکوبی می کنند به نحوی در زندگیشان سر خورده شده اند که چنین رفتارهایی را بروز می دهند، به نظر می رسد چنین افرادی برای جلب توجه بیشتر مردم نسبت به خودشان دست به چنین عملی می زنند.

3. خالکوبی بسیار خطرناک است
اگر شما خالکوبی را پیش یک فرد خبره و ماهر و حتی در سالنی کاملا پیشرفته انجام دهید با این شرایط بازهم خالکوبی به خاطر عوارضی که دارد بسیار خطرناک است. برخی افراد به جوهر آلرژی دارند و استفاده از جوهر زیر پوستشان می تواند ناراحتی های درناک پوستی برایشان ایجاد کند. این در حالی است که بیماری هپاتیت و ایدز نیز می تواند از طریق سوزن های آلوده و تجهزات کثیف در مکان های که با هزینه کمتر دست به خالکوبی می زنند، انتشار یابد. در مواردی پیش آمده است که شخص در محدود هٔ چشم خود اقدام به خالکوبی نموده که متاسفانه با نابینایی رو به رو شده است. خالکوبی همچنین می تواند باعث ایجاد آلرژی پوستی شدید در بدن به صورت دائمی شود، زیرا رنگ ها باعث ایجاد واکنش در بدن می شوند.

4. با خالکوبی خون تان آلوده می شود و نمی توانید خون اهدا کنید
در برخی از ایالت های امریکا تا یک سال از اشخاصی که تازه خالکوبی کرده اند، خون اهدایی پذیرفته نمی شود. این قانون ممکن است در برخی دیگر از نقاط دنیا اجرا نشود. زیرا هر کشور و منطقه ای، قانون و سیاست خاص خود را پیاده می کند.

5. خالکوبی انتخاب شغل شما را محدود می کند
در برخی مشاغل ظاهر فیزیکی اشخاص بسیار مهم است از این رو از افرادی که خالکوبی دارند، استفاده نمی شود. برخی مشاغل چون؛ مهمانداری، بازار یابی، کار رسانه ای و بسیار از مشاغل دیگر افرادی را استفاده می کنند که هیچ گونه خالکوبی ای روی بدن خود نداشته باشند. داشتن خالکوبی در موقع مصاحبه شغلی می تواند در روند پذیرش شما تاثیر منفی بگذارد.

6. بحث برانگیز است
برخی از ادیان از ایده خالکوبی روی بدن را حمایت نمی کنند با توجه به این برخی طرح ها برای عموم پسندیده نیست و ممکن است بوی نژاد پرستی و توهین بدهد. از این رو شما ناخواسته و یا خواسته برای خود دشمن تراشی می کنید، این کار در کل به نفع شما نخواهد بود.

7. آماری درباره خالکوبی
با توجه به آماری که ارائه شده است، خالکوبی ها در حال افزایش است طبق تحقیقاتی که در سال 2012 صورت گرفته است 36 درصد افرادی که تتو می زنند در سن 18 تا 25 سال هستند. اما افرادی با سن 26 تا 40 سال 40 درصد آمار کل خالکوبی ها را به خود اختصاص داده اند. این درحالی است که افرادی که در سال های 1077 تا 1994 متولد شده اند در بین شان تقریبا 70 درصد دارای دو یا سه خالکوبی هست که در ظاهر، مشخص نیست. طبق همین تحقیقات افرادی که به خالکوبی علاقه دارند متوجه شده اند که خالکوبی بین روابط کاری و دوستیشان هیچ تاثیره مثبتی نگذاشته است.

8. تاتو عاملی برای نپذیرفتن شما!
هنگامی که شما در بازار کار هستید یا به دنبال کار می گردید، سعی می کنید که خالکوبی خود را بپوشانید. یک نظر سنجی در این باره در سال 2006 می گوید 46 درصد از کارفرمایان خالکوبی را یک عامل منفی برای پذیرش نیروی جدید به حساب می آورند و از این بین 29 درصد از کارفرمایان گفته اند که شخصی دارای تتو باشد در مصاحبه شغلی دارای امتیاز منفی می شود.

خالکوبی چه عوارض و معایبی دارد؟

3.582
این مطلب مفید بود ؟5824
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از فردا -/ح
برچسب : تاتو
وبگردی