موهای زائد شکم
داشتن موهای زخیم روی شکم برای بسیاری از افراد آزار دهنده است. آگاهی از دلایل رشد این موها و شناخت راه هایی برای از بین بردن موهای زائد به شما کمک میکنند.

بررسی علل و روش رفع موهای زائد شکم

موی روی شکم شاید برای خیلی‌ ها آزاردهنده باشد و بخواهند که از آن خلاص شوند. فرقی نمی کند که این مو روی بدن یا شکمِ مردان یا زنان باشد؛ در هر صورت جزء موهای زائد محسوب می شود که افراد دوست دارند آن را از بین ببرند. در این قسمت از بهداشت و سلامت پوست و موی نمناک قصد داریم که در مورد رشد موی زائد شکم با شما صحبت کنیم.

دلیل رشد موهای زائد روی شکم

خیلی ها ممکن است که این مو های ضخیم و بلند را روی شکم خود داشته باشند که آزارشان می‌ دهد و به عنوان موی زائد از آن یاد می‌ شود. ناحیه شکم برای بعضی از افراد پر مو تر و بعضی کم موتر است. به هر حال موی شکم جزء موهایی است که افراد دوست دارند آن را از بین ببرند؛ اما سوال اینجاست که اصلاً چرا این موها رویش پیدا می کنند؟

رشد موی روی شکم می تواند دلایل مختلفی داشته باشد اما اگر خیلی ضخیم و بلند شود، علت هایی از جمله موارد زیر را دارد:

  • ژنتیک
  • وضعیتی به نام هیرسوتیسم
  • سندرم تخمدان پلی کیستیک
  • سندروم کوشینگ که باعث تولید زیاد هورمون کورتیزول می شود
  • علائم یائسگی یا پس از یائسگی که به خاطر افت سطح زیاد استروژن است

روش های خانگی برای از بین بردن موهای زائد شکم

برای رفع و رهایی از موهای زائد این بخش از بدن، چند تکنیک وجود دارد که شامل:

وکس

وکس یک روش موثر اما دردناک است که مو های زائد شکم را از بین می‌ برد و رشد آن ها را کم و کند می‌ کند و اگر آن را به درستی انجام ندهید، نه تنها مو های زائد را از بین نمی‌ برد، بلکه باعث رشد موهای زیر پوستی نیز خواهد شد.

وکس کردن

لایه برداری یا استفاده از شکر

این روش می تواند جایگزینی برای وکس باشد که درآن از موم یا شکر استفاده می کنند که شکر را با آب و آبلیمو ترکیب می کنند و با آن ماده ای شبیه به موم یا وکس درست می کنند که موها را از بین می‌ برد و رشد آن ها را کند می‌ کند.

کرم موبر

کرم موبر می تواند راهی موثر برای از بین بردن موهای زائد روی شکم باشد و یک روش سریع و بدون درد است اما مو ها زودتر از دو روش قبلی در آن رشد می کنند.

شیو

می توانید شکم خود را شیو کنید اما این آخرین گزینه ای است که باید به سراغش بروید، زیرا شیو کردن باعث می‌ شود که مو ها سریع‌ تر رشد کنند؛ همچنین ممکن است باعث زبری پوست شود که بعد از آن استفاده از روغن های گیاهی طبیعی توصیه می شود.

شیو کردن

چای نعناع

نوشیدن یک فنجان چای نعنا به صورت روزانه باعث کاهش آندروژن که منبع مو های زائد شکم است؛ می‌ شود و در طول زمان موهای زائد را کم می کند.

پیاز

برای این روش باید خمیری از برگ ریحان و پیاز تهیه کرده و روی شکم بزنید که باعث می‌ شود تا رشد مو های زائد کم گردد؛ به شرطی که به ‌طور منظم این کار را انجام دهید.

چریش(نیم) و زردچوبه

ترکیب این دو ماده در کنار یکدیگر باعث کاهش موهای زائد می شود. اگر خمیر این دو گیاه به اندازه نیم ساعت در روز و به صورت موضعی استفاده شود که باعث می شود موهای زائد شکم کم شوند.

چریش و زرد چوبه

سفیده تخم مرغ، شکر و آرد ذرت

ترکیب این مواد در کنار یکدیگر معجزه آسا است. کافی است که یک عدد سفیده تخم مرغ را با یک قاشق چای خوری شکر و یک قاشق چای خوری آرد ذرت‌ ترکیب کنید و لایه ای نازک از آن را به پوست تان بزنید، بعد از این که خشک شد؛ در جهت مخالف رشد موهای زائد آن را بکنید. دو بار در هفته این کار را تکرار کنید تا شاهد کم شدن مو های زائدِ خود باشید.

علت موهای زائد شکم و راه حل خانگی آن

3.812
این مطلب مفید بود ؟93
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت وسلامت نمناک/ن/ش
برچسب : موهای زائد
وبگردی