ظروف مسی
چند سالی است که ظروف مسی از ته گنجه ها و انباری ها بیرون آمده تا جای ظروف تفلون، استیل و... را بگیرد ، ظروف مسی این روزها به یکی از وسایل پرکاربرد تبدیل شده است.

استفاده از ظروف مسی

در بین ظروف آشپزخانه، ظروف مسی بهترین رسانای گرماست. رسانایش ده برابر ظروف استیل و شیشه ای و دو برابر ظروف آلومینیومی ست. ظروف مسی روی شعله، حرارت را یکنواخت پخش می کند و جز ظروف گران قیمت آشپزخانه به حساب می آید که ممکن است نسل به نسل در یک خانواده بچرخد. در کنار همه ی مزایای ظروف مسی، این ظروف نیازمند رسیدگی و صیقل کاری هستند. ظروف مسی به دلیل آزاد کردن یون مس در غذا، باید با لایه ای از قلع یا فولاد ضدزنگ پوشانده شوند و بعد از شستشو به سرعت خشک شوند. این ظروف اگر به روش مناسبی قلع اندود نشوند و یا از مقدار زیادی سرب برای قلع اندود کردنشان استفاده کنند، در دراز مدت به دلیل ورود یون مس به بدن، باعث ایجاد مسمومیت می گردد. یون مس ابتدا در کبد ذخیره می گردد و سپس با غلطت کمتر وارد مغز، قلب، کلیه و عضلات می شود.
مواد اسیدی، غذای ترش و حرارت دشمنان اصلی ظروف مسی هستند که باعث از بین رفتن لایه ی قلع اندود آن شده و یون مس به سرعت با غذای موجود در ظرف ترکیب می گردد. از نشانه های از بین رفتن لایه ی قلع مس می توان به تغییر رنگ مس از سفید به قرمز اشاره کرد. این ظروف را می توان با محلول سرکه و نمک و یا محلول نمک و آبلیمو براق کرد.

چند سالی است که ظروف مسی از ته گنجه ها و انباری ها بیرون آمده تا جای ظروف تفلون، استیل و... را بگیرد. قدیمی ها ظرف های مسی را به دلیل وزن سنگین و رنگ متفاوت شان می شناختند و از آن برای طبخ غذا، درست کردن مربا و... استفاده می کردند. سینی های سنگین مسی هم که جای خودش را داشت...
 
اما این روزها ظروف مسی کاربردی دکوراتیو پیدا کرده است. البته هنوز هم ظروف مسی انتخاب بسیاری از آشپزهای حرفه ای است چون بهترین رسانای حرارت است و سریع و یکنواخت داغ می شود؛ البته هزینه ای که باید بابت این ظروف بپردازید به مراتب بیشتر است.
 
در بازار دو دسته ظروف مسی وجود دارد؛ ظروفی که به جنس مس است و ظرف هایی که فقط رنگ آن مسی است. برای تهیه ظروف مسی حتما سری به بازار مسگرها بزنید. این بازار رونق سابق را ندارد و بسیاری از حجره ها تعطیل شده اند. اما با کمی جست و جو در بازارهایی مثل تجریش، مغازه های سطح شهر و برندهای معتبر انواع مختلفی از این ظروف را پیدا خواهید کرد.

شاید به یاد داشته باشید که سینی های مسی قدیمی به قدری سنگین بود که اگر وسیله دیگری هم روی آن می گذاشتید، قطعا دچار درد از ناحیه دست و کتف می شدید! اما ظروف مسی جدید سبک تر هستند. شاید به این دلیل که به غیر از هزینه ای که بابت طرح آن می پردازید، فروشنده هزینه بیشتری بابت وزن ظرف از شما دریافت می کند؛ مگر اینکه از برندهایی که این ظروف را تولید می کنند خرید کنید که در این صورت ماجرا فرق می کند.
 ظروف مسی

سینی مسی

حتما می دانید داخل ظروف مسی مثل قابلمه را سفید می کنند تا برای پخت و پز مناسب باشد؛ چراکه در غیر این صورت از این ظروف برای طبخ غذا نمی توان استفاده کرد. بسیاری از قدیمی ها مربای به را داخل قابلمه های مسی درست می کردند و اعتقاد داشتند مربا در این ظرف ها خوش رنگ تر می شود.
 
ظروف مسی

قابلمه مسی

 اگر وسایل زیادی از جنس مس در خانه داشته باشید، حتما دل تان یکی از این ظرف های تهیه دمنوش مسی را هم می خواهد! 
 
ظروف مسی

دمنوش مسی

داشتن یک میز با طرح مسی به سبک روستیک (دکوراسیون یا اکسسوری هایی با طرح قدیمی) برای کنجی از خانه بی نظیر است. این میز باید در قسمتی از خانه قرار بگیرد که به خوبی دیده شود.
 
 ظروف مسی

میز با طرح مسی

پیمانه مسی برای ادویه! این اکسسوری ضمن اینکه کاربردی است، متفاوت هم هست.
 
ظروف مسی

 پیمانه مسی

گرچه یک کتری مسی وزنی بالاتر از همین وسیله با جنس دیگری دارد اما این روزها ظرف های مسی به نسبت گذشته سبک تر و کاربردی ترند. آب داخل کتری مسی سریع تر داغ می شود به همین خاطر گزینه مناسبی برای هر آشپزخانه ای است.
ظروف مسی

 کتری مسی

تصور کنید اگر سطل زباله به جنس مس بود چقدر سنگین می شد؟! بعضی از اکسسوری های مسی موجود در بازار فقط با رنگ مس یا با استفاده از روکش های نازک مسی روی یک متریال دیگر تولید می شود.
 
ظروف مسی

سطل زباله مسی

از گذشته پارچ های مسی در کنار سینی، قابلمه و... در اکثر خانه ها پیدا می شد. این روزها انواع مختلفی از این پارچ ها در بازار موجود است.

 
ظروف مسی

 پارچ مسی

 این ظرف ها مناسب برای قراردادن میوه های رنگی است؛ چون طرح اصلی شان لانه زنبوری است، رنگ میوه داخل آن به خوبی دیده می شود.
 
 ظروف مسی

 سبد میوه مسی

لوسترهایی به رنگ مس جزو اکسسوری هایی است که کمتر پیدا شده و عموما به صورت سفارشی تولید می شود.
 ظروف مسی

لوسترهایی به رنگ مس

ست قاشق و چنگال با دسته های مسی آنقدر متفاوت است که برای همیشه جزء اکسسوری های خاص خانه شما خواهد بود. به غیر از دسته های مسی، باقی قسمت های ست قاشق و چنگال سفید شده و به رنگ مس نیست تا قابل استفاده باشد.
ظروف مسی

ست قاشق و چنگال با دسته های مسی

پنکه هایی با بدنه ای به رنگ مس را حتما دیده اید. آنقدر رنگ و برق بدنه این پنکه ها جذاب است که کسانی هم که علاقه ای به مس ندارند، برای خرید پنکه سراغ این مدل ها می روند.
ظروف مسی

پنکه هایی با بدنه ای به رنگ مس

رنگ مسی این ست قند و شکر هر آشپزخانه ای را گرم نشان می دهد. طرح قلم زنی های روی بدنه این ظروف یادآور هنر اصیلی است که این روزها باز هم مورد توجه قرار گرفته، گرچه تولید کننده های سنتی کمتر سراغ تهیه چنین اکسسوری هایی می روند و این محصولات بیشتر متعلق به برندهای معروف خارجی است.
 
 ظروف مسی

جای قند و شکر مسی

اکسسوری هایی کوچک برای نمک و ادویه که می تواند کاربردی دکوراتیو داشته باشد و روی میز ناهارخوری هم نمای خوبی دارد.
 ظروف مسی

نمکدان مسی

ساعتی با بدنه ای به رنگ مس برای هر خانه ای حتی عاری از وسایل مسی هم جالب به نظر می رسد و به خوبی به چشم می آید.
 
 ظروف مسی

ساعتی با بدنه ای به رنگ مس

جدیدترین و پرکاربردترین ظروف مسی + تصاویر

4.338
این مطلب مفید بود ؟335
برگرفته از مجله ایده آل / م.ف
برچسب : ظروف مسی
وبگردی