تغذیه قبل زایمان
تغذیه قبل از زایمان در کاهش درد زایمان بسیار تاثیر گذار است پس در دوران بارداری به تغذیه خود توجه کنید تا زایمان راحت و آسانی داشته باشید.

تغذیه قبل زایمان و غذاهایی که برای کاهش درد زایمان هستند

زایمان کردن چه از راه طبیعی و چه سزارین جزء کارهای دردناک است که جسم شما را درگیر می کند و در این زمان بدن شما کالری زیادی می سوزاند و در نتیجه باید انرژی کافی را از قبل و بعد زایمان تامین کنید و همزمان باید روی غذاهایی تمرکز کنید که علاوه بر تقویت جسم ، ذهن شما را نیز تقویت کند .

علاوه بر مواد غذایی باید آب کافی را نیز به بدن خود برسانید ، پس غذا های این دوران را کاملا هوشمندانه انتخاب کنید تا بتوانید انرژی کافی را به دست بیاورید . حال در این قسمت از نمناک نکاتی را به شما یاد آور می شویم که باعث می شود زایمان راحت تری داشته باشید.

پروتئین را فراموش نکنید

از منابع پروتئینی در غذا های خود استفاده کنید و آن را هم در دوران بارداری و هم بعد از زایمان مصرف کنید . ماست یونانی ، کره بادام زمینی ، شیک پروتئینی و پنیر جزء این غذاها می باشد که هضم راحتی دارد و می تواند پروتئین لازم را برای شما فراهم اورد و بعد از زایمان نیز بهتر است از بستنی های خنک استفاده کنید و این غذاهای خنک را حتما در دمای مطلوب نگه داری کنید تا فاسد نشوند.

مصرف غذا هایی با هضم آسان

زمانی که وقت زایمان شما نزدیک می شود باید از غذا هایی استفاده کنید که هضم راحتی دارند و احساس سنگینی به معده شما نمی دهند و از غذاهایی که بد هضم هستند نیز دوری کنید و از غذاهایی استفاده کنید که طبخ آن ها راحت تر است تا مجبور نباشید زمان زیادی را سر پا بایستید و همچنین از غذاهایی که بو و یا طعم تندی دارند، دوری کنید تا حالت تهوع یا حالت استفراغ به شما دست ندهد.

تغذیه قبل زایمان

کربوهیدرات های پیچیده

غلات چندگانه مثل نان های غنی شده ، پاستا ، برنج قهوه ای و جو منابع بسیار مناسبی از فیبر هستند و می توانند با کربوهیدرات خود ، انرژی لازم را در دوران بارداری و زایمان فرد تامین کند و این کربوهیدرات ها اغلب با منابع پروتئینی غذا ها ترکیب می شوند و یک وعده غذایی مغذی را برای شما فراهم می آورند .

شب قبل از زایمان را می توانید از غذاهایی مثل سوپ مرغ استفاده کنید که هم خوردن راحتی دارد و هم انرژی بخش است و اگر در چنین زمان هایی نمی توانید سوپ بپزید، بهتر است که از قبل آن را اماده کنید و در فریزر بگذارید.

مصرف میوه ها

میوه هایی مثل انگور، تمشک ها ، طالبی و موز علاوه بر انرژی بخش بودن به راحتی نیز قابل مصرف هستند . مادران باردار بهتر است که از میوه های تابستانی استفاده کنند که بهترین راه استفاده از این میوه ها این است که آن ها را داخل یک ظرف به اشکال مختلف خرد کنید و در اوقات نزدیک زایمان مصرف کنید و حتی اگر فصل این میوه ها نیست ، می توانید از یخ زده آن ها استفاده کنید . اسموتی های میوه نیز علاوه بر طعم بسیار مطلوب ، خاصیت بسیار زیادی برای شما دارند.

میوه قبل از زایمان

منابع سریع انرژی بخش

از منابع انرژی بخش سریع با هضم آسان غافل نشوید که این منابع می توانند درد و انقباضات قبل از زایمان شما را تا حد زیادی کاهش دهند ، مثلا کربوهیدرات های ساده جزء این منابع هستند که سوخت سریعی دارند و به سرعت به انرژی تبدیل می شوند و شما را برای یک زایمان راحت تر آماده می کنند . همچنین می توانید از ژل های عسل استفاده کنید که طعم بسیار مطلوبی دارند و بدن شما را برای این دوران کاملا تقویت می کنند.

نوشیدنی های زایمان را هوشمندانه انتخاب کنید

مرطوب نگه داشتن بدن برای زایمان یک نکته بسیار مهم و اساسی است . از آبمیوه های طبیعی و انرژی بخش در این دوران غافل نشوید و البته مراقب باشید که هرگز از نوشیدنی های مصنوعی و انرژی بخش ورزشی استفاده نکنید زیرا جز آسیب و ضرر چیزی برای افراد ندارند، مخصوصا اگر توسط مادر باردار استفاده شود . آب نارگیل یکی از بهترین و مقوی ترین نوشیدنی هایی است که در این دوران توصیه می شود چرا که آب نارگیل الکترولیت های ضروری بدن شما را فراهم می کند.

از دستشویی رفتن نترسید و سعی کنید که خودتان این کار را به تنهایی انجام دهید اما بیش از حد مایعات نخورید تا مجبور باشید هر لحظه به دستشویی بروید . میزان مصرف مایعات باید برای تامین انرژی و رساندن رطوبت کافی به بدن شما باشد که بهترین انتخاب بعد از آب استفاده از نوشیدنی های ایزوتونیک می باشد که باید قبل از زایمان استفاده کنید و البته در صورتی که به دیابت مبتلا نباشید، زیرا این نوشیدنی ها میزان قند بسیار بالایی دارند .

در هر صورت در این زمان برای یک زایمان خوب نیاز به یک انرژی فوق العاده بالا دارید و همچنین بعد از آن نیز باید نوزاد خود را با غذاهای مناسب تقویت کنید تا رشد او مانند دوران بارداری به خوبی پیش برود و پس خودتان را برای طبخ غذاهای با کیفیت و تقویت کننده بعد از زایمان نیز آماده کنید.

آب نارگیل

حال در این قسمت از نمناک بعد از معرفی بخش مفید تغذیه قبل زایمان به صورت جداگانه به مواد غذایی اشاره می کنیم که برای زایمان راحت تر مناسب نیستند :

کم خوردن اما با دفعات بیشتر

سعی کنید که در دوران حاملگی و مخصوصا نزدیک زایمان این نکته را رعایت کنید . در این زمان فشار جنین به شکم شما بیش از همیشه خواهد بود و در نتیجه هورمون های شما نیز کمی به هم می ریزند که این فشار را مضاعف می کنند . شما نیز نباید بیش از حد معده خود را سنگین کنید و اگر احساس گرسنگی شما برطرف نمی شود ، بهتر است که وعده های غذایی خود را افزایش دهید اما هر بار کمتر بخورید.

آیا مواقعی هستند که بهتر باشد مادر چیزی نخورد؟

بله. مواقعی هستند که پزشک پیشنهاد می کند برای زایمان راحت تر مادر چیزی مصرف نکند که معمولا شامل موارد زیر می باشد:

  • انجام زایمان سزارین
  • بارداری دو قلویی یا چند قلویی
  • بد قرار گرفتن نوزاد در شکم.

سایر نکات لازم و ضروری

  • همسر شما نیز در این دوران باید انرژی کافی را داشته باشد تا بتواند از شما و کودکتان مراقبت لازم را داشته باشد.
  • داروهای اوپیئویید نیز می تواند خطر استفراغ را در فرد بالا ببرد و به همین دلیل بهتر است که برای از بین بردن درد از ان ها استفاده نکنید.
  • هرگونه زایمان و تولدی با دیگری متفاوت است اما در هر صورت باید سعی کنید که نکات کلی را در نظر داشته باشید تا زایمان را برای خود و نوزاد راحت تر پیش ببرید .

تغذیه قبل زایمان برای کاهش درد زایمان طبیعی + بخور نخورها

3.261
این مطلب مفید بود ؟3922
منبع : verywellfamily / babycentre / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی